OLOMOUČTÍ ODBORNÍCI PROTI "SVÉMU" MINISTROVI STAŇKOVI: NIČÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ
Odborná veřejnost Olomouce protestuje proti Antonínu Staňkovi v čele ministerstva kultury. Důvodem je role, kterou jako primátor města sehrává při prosazení výstavby mrakodrapu Šantovka Tower. Ten má navždy zničit historické panorama, které je jednou z hlavních devíz Olomouce.
Nečinnost při ochraně historického panoramatu, které se utvářelo po deset staletí, vyčítají Staňkovi experti i občanští aktivisté. Nesouhlas s jeho jmenováním do funkce šéfa kultury vyslovily například zapsaný spolek Za krásnou Olomouc či Iniciativa Občané proti Šantovka Tower. Proti kontroverznímu mrakodrapu se důrazně ohrazují také jednotlivé významné osobnosti kulturního a vědeckého života. Popularitě věžáku nepřidává ani skutečnost,že jeho kořeny vyrůstají z temného boje o tukový průmysl na přelomu tisíciletí.
Liknavost, nebo záměr? Šantovka Tower je projekt soukromého developera a počítá s výstavbou 80 m vysoké budovy v ochranném pásmu památkové rezervace. V únoru 2015 Krajský soud v Ostravě zrušil výškové omezení nové výstavby, ale zároveň varoval před absencí jakékoli regulace. Stavební zákon v takové situaci předpokládá vydání dočasné stavební uzávěry, kterou doporučil i Nejvyšší správní soud v Brně. Rada města Olomouce v čele s primátorem Staňkem však o připravené a projednané uzávěře již déle než dva roky vůbec nejedná. Tři roky připravovanou změnu územního plánu, jež má trvale obnovit výškové limity, pak rada ani nedoporučila zastupitelstvu ke schválení. „Svou soustavnou nečinností vytvořil primátor Staněk developerovi dostatečný prostor pro získání stavebního povolení. Do ministerské funkce tak přichází v okamžiku, kdy nešťastné realizaci již téměř nic nestojí v cestě,” tvrdí David Helcel z Iniciativy Občané proti Šantovka Tower. „Vyjadřujeme své hluboké rozčarování z toho, že právě Staněk bude šéfovat české kultuře.” Michaela Johnová-Čapková ze spolku Za krásnou Olomouc, který sdružuje historiky, architekty a další experty, souhlasí: „Ministrem byl neměl být někdo, kdo jako primátor dovolil ve svém městě kulturní dědictví zdevastovat.” A Martin Kadrman, viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, soudí: „Město by mělo vyslyšet doporučení Nejvyššího správního soudu a stavební uzávěru ihned vyhlásit. Současný postoj samosprávy je zcela nezodpovědný.“
Vědecké kapacity proti mrakodrapu „Mrakodrap poškodí výškovou siluetu Olomouce nenávratně. Projekt odporuje zákonu o památkové péči,“ upozorňuje historik architektury, univerzitní profesor Rostislav Švácha. Proti výškové budově se na nedávném jednání zastupitelstva vyjádřili i další významní vědci: emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab označil narušení panoramatu téměř za zločin. Zásadní nesouhlas s výstavbou vyslovili také dlouholetý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal či pedagog a dlouholetý ředitel Národního památkového ústavu Josef Štulc, který říká: „Zatímco měst s výškovými budovami přibývá a jsou jich tisíce, Olomouc je jediná a výjimečná a mrakodrapy ji mohou naprosto pokazit.“ A ředitel přerovského Muzea Komenského Radim Himmler doplňuje: „Tvář historické Olomouce se nám shodou šťastných náhod dochovala ve fascinujícím rozsahu. Rozum zůstává stát nad tím, proč si Olomoučané nechají tuto komparativní výhodu dobrovolně ničit postupným budováním výškových staveb.“Před negativními ekonomickými dopady varuje opoziční zastupitel za hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek: „Mrakodrap bude vizuálně konkurovat památkám a oslabí pocit návštěvníka z jedinečné historie královského města. Nemluvě o frustraci veřejnosti z nerovnosi před zákonem, kdy běžný občan nesmí v ochranném pásmu realizovat ani malou nástavbu, zatímco jinému povolí mrakodrap.“
hlavní sdělení z naší TISKOVÉ KONFERENCE zní:'nejdůležitějším úkolem zastupitelstva je nyní zalepit nebezpečnou díru v územním plánu-to znamená schválit na zasedání 4.června 2018 připravenou změnu územního plánu, která v lokalitě Šantovka znovu nastaví výškový limit nové zástavby platný jinak pro celé území Olomouce'
„Nad původním záměrem ŠTW situovaném na konci Šantovy ulice se zavírá voda. Hlavním důvodem jsou nakonec nedostatečné odstupy od bytových domů v Šantově ulici a od nové rezidenční čtvrti v bývalých Sochorových kasárnách. Tam developer respektuje výškové limity a tak ve schvalovacím procesu neměl potíže,“ vysvětluje Martina Mertová ze spolku Za krásnou Olomouc.Investor ŠTW, Office Park Šantovka s.r.o., se však svého projektu nevzdává a mírně ho přesouvá do nové polohy u Wittgensteinovy ulice. Vlastní budova ŠTW se přitom svou výškou 78,6 metrů, půdorysem ani hmotově zásadně nezměnila a nadále zůstává v ochranném pásmu městské památkové rezervace se všemi nepříznivými dopady na historické panorama Olomouce. Investor již podal žádost o územní řízení a poté, co doloží všechny podklady, může vlastní řízení proběhnout již poměrně rychle.
Za této situace je nyní klíčové bezodkladné schválení Změny č. II Územního plánu Olomouc, která by v lokalitě Šantovka obnovila soudně zrušenou maximální výšku nové zástavby 23 metrů. Tím by konečně narovnala současný, již déle než dva roky trvající nepřijatelný stav, kdy je možné v blízkosti historického jádra postavit budovu libovolné výšky. Všechny námitky investora ŠTW byly řádně posouzeny a dle zákona vypořádány a změna je připravena k projednání na červnovém zasedání zastupitelstva.
„Šantovka Tower je jednoznačně v rozporu s veřejným zájmem,“ uvádí architekt David Helcel z Iniciativy Občané proti Šantovka Tower a cituje přímo z textové části předkládané změny: "Záměr výškového objektu Šantovka Tower je z hlediska jeho jednoznačně negativního vlivu na urbanistickou kompozici, poškození panoramatu a charakteristického obrazu města Olomouce neakceptovatelný. ” A dále: “Obraz města Olomouce je v jeho v současné podobě obecně vnímán vysoce pozitivně. Jeho ochrana je tedy jednoznačně ve veřejném zájmu a plně v souladu s cíli územního plánování i koncepcí Územního plánu Olomouc.” Olomouc je hned po Praze druhou nejvýznamnější městskou památkovou rezervací v České republice. Na důkaz toho, jak snadno lze harmonii historického centra narušit, je v textu změny územního plánu uveden příklad realizované výškové budovy na třídě Kosmonautů: “Budova MVŠO tvoří subtilním věžím jádra města konkurenci – je zkrátka příliš mohutná a vysoká a příliš blízko. Z hlediska urbanistické kompozice a vlivu na panorama města tedy považujeme realizaci výškového objektu MVŠO za chybu.”Podobnou chybu už nesmíme opakovat, soukromé zájmy developerů nesmí převažovat nad veřejným zájmem Olomouce, jejích obyvatel a návštěvníků. Tyto závěry jsou samozřejmé, zákon o obcích hovoří jasně: "Obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů; při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem."Přesto není v tuto chvíli jisté, že nezbytná nadpoloviční většina zastupitelů předloženou změnu územního plánu schválí.
"Situace je vážná, proto jednáme s olomouckými zastupiteli a krajskými politiky, oslovujeme významné osobnosti a aktivizujeme širokou veřejnost. Vzpomeňte si na demonstraci v roce 2013, kdy se u radnice sešlo přes 400 občanů,“ připomíná profesor dějin umění Rostislav Švácha.
... více
Památková rada po rozpravě konstatuje (ve shodě se svým předchozím stanoviskem ze dne 3. července 2013), že z důvodu ochrany historických dominant města (panorama) je výstavba další výškové budovy v blízkosti MPR Olomouc naprosto neslučitelná s jejím památkovým statusem a vysokou kulturní hodnotou.Památková rada vyzývá Statutární město Olomouc k urychlenému přijetí příslušné změny územního plánu města Olomouce s přiměřenou výškovou regulací a také orgány památkové péče k naplňování svých pravomocí k ochraně hodnot MPR Olomouc. Členové rady konstatují, že realizace Šantovka Tower spojená se závažným poškozením siluety druhé nejcennější památkové rezervace v České republice se může stát mezinárodní ostudou české památkové péče i města Olomouce. Znamenala by také prolomení určité zdůvodněné bariéry a stala se precedentem pro „manhatanizaci“ města, které je při své terénní konfiguraci mimořádně citlivé na výšku staveb.Památková rada plně podporuje Národní památkový ústav v postoji, který dlouhodobě a aktivně zaujímá k záměru výstavby Šantovka Tower.
... více
Naši petici právě podpořil čerstvě zvolený olomoucký senátor MUDr. Lumír Kantor, Ph. D., primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. O hlubokém vztahu k Olomouci a jejímu panoramatu a poznatcích ze svých zahraničních cest vypráví zde. ... více
Mrakáče se blíží a Šantovka Tower, ta už je moc blízko. Za dnešního fungování památkové péče si v Olomouci každý postaví mrakodrap, kde se mu zlíbí. Připojte se také a obohaťte městskou památkovou rezervaci svým mrakáčem, klidně přímo na Horním náměstí!Přijďte podpořit Iniciativu proti Šantovka Tower a petici za záchranu panoramatu Olomouce.> Sobota 12. 11. 2016> 10:00-13:00 hodin Horní náměstí před orlojem u modelu města
... více
aktuálně k štw - kauza běží po čtyřech liniích:° stavební uzávěra: rada města čeká na metodický pokyn Ministerstva pro místní rozvoj, termín nelze určit° změna územního plánu: Ministerstvo kultury dodalo dostatečně zdůvodněné stanovisko, v listopadu proběhne veřejné projednání a začátkem příštího roku by mělo rozhodnout zastupitelstvo° souhlasné stanovisko magistrátních památkářů: krajský úřad po pokynu Ministerstva kultury zahájil přezkum, zdali bylo vydáno v souladu se zákonem, termín do měsíce° odstupové vzdáleností: krajský úřad vyhověl odvolání investora proti zamítnutí výjimky a vrátil věc zpět olomouckému stavebnímu úřadu ... více
přátelé, děkujeme za vaši přízeň°petice se rozjela velice slušně°za necelý týden už máme 1200 podpisů
připojuji praktické info:°pokud máte problém s elektronickým podepsáním petice, můžete si vytisknout podpisový arch /odkaz je na stránce petice v poli se jmény-viz obrázek níže/ + podepsat + naskenovat + mailovat na krasnaolomouc@gmail.com /popř. poslat poštou na David Helcel Dolní náměstí 30 Olomouc 77900/
°petiční archy pro osobní podpisy najdete na vrátnici v budově Univerzity Palackého na Univerzitní 3 v Olomouci /konvikt/
... více
- Rada města Olomouce v čele s primátorem Antonínem Staňkem /ČSSD/ neustále oddaluje vydání dočasné stavební uzávěry v lokalitě Šantovka – důvodem mají být trvající obavy z vymáhání zmařené investice investorem - Nejvyšší správní soud však toto očekávání investora jednoznačně odmítl ... více